Bangladesh won the T20 World Cup Qualifiers in 2018. ©ICC

The ICC women’s T20 qualifier will begin in Scotland from August 31 and will end on September 7.  All the matches of qualifiers will be played at the Forfarshire Cricket Club in Dundee and Arbroath Cricket Club.

Bangladesh, Scotland, Papua New Guinea and the United States of America form Group A, while Group B consists of Ireland, Thailand, Namibia and the Netherlands. All teams getting to play at both venues.

Eight teams will fight it out to decide the semifinals with the winners of two semifinals ensuring a place in the World T20 to be held in Australia. The semifinals and the finals will also be played at Forfarshire Cricket Club.

Graeme Le Brooy of the ICC international panel of match referees will be the tournament referee, while umpiring responsibilities will be shared between Claire Polosak, Jacqueline Williams, Sue Redfern, Kim Cotton, Eloise Sheridan and Lauren Agenbach all from the ICC development panel of umpires. Denis Burns will undertake the role of umpire coach for the tournament.

Warm-up Matches

29 August: Ireland v PNG, (Forfarshire Cricket Club), Claire Polosak and Jacqueline Williams (on-field umpires), Lauren Agenbach (reserve umpire).

Bangladesh v Netherlands (Arbroath Sports Club); Sue Redfern and Kim Cotton (on-field umpires), Eloise Sheridan (reserve umpire).

Scotland v Namibia (Forfarshire Cricket Club); Jacqueline Williams and Lauren Agenbach (on-field umpires), Claire Polosak (reserve umpire).

Thailand v USA (Arbroath Sports Club); Kim Cotton and Eloise Sheridan (on-field umpires), Sue Redfern (reserve umpire).

Tournament Matches

31 August: Bangladesh v PNG (Forfarshire Cricket Club); Eloise Sheridan and Sue Redfern (on-field umpires), Kim Cotton (reserve umpire).

Thailand v Netherlands (Arbroath Sports Club); Lauren Agenbach and Claire Polosak (on-field umpires), Jacqueline Williams (reserve umpire)

Scotland v USA (Forfarshire Cricket Club); Sue Redfern and Kim Cotton (on-field umpires), Eloise Sheridan (reserve umpire)

Namibia v Ireland (Arbroath Sports Club ); Claire Polosak and Jacqueline Williams (on-field umpires), Lauren Agenbach (reserve umpire)

1 September: Thailand v Namibia (Forfarshire Cricket Club) Eloise Sheridan and Claire Polosak (on-field umpires), Jacqueline Williams (reserve umpire)

Scotland v PNG (Arbroath Sports Club, 10h00) Lauren Agenbach and Kim Cotton (on-field umpires),Sue Redfern (reserve umpire)

Ireland v Netherlands (Forfarshire Cricket Club) Jacqueline Williams and Eloise Sheridan (on-field umpires), Claire Polosak (reserve umpire)

USA v Bangladesh (Arbroath Sports Club ) Sue Redfern and Lauren Agenbach (on-field umpires), Kim Cotton (reserve umpire)

3 September: Ireland v Thailand (Forfarshire Cricket Club) Jacqueline Williams and Sue Redfern (on-field umpires), Eloise Sheridan (reserve umpire)

Netherlands v Namibia (Arbroath Sports Club) Kim Cotton and Lauren Agenbach (on-field umpires), Claire Polosak (reserve umpire)

Scotland v Bangladesh (Forfarshire Cricket Club) Eloise Sheridan and Jacqueline Williams (on-field umpires), Sue Redfern (reserve umpire)

PNG v USA (Arbroath Sports Club ) Lauren Agenbach and Claire Polosak (on-field umpires) Kim Cotton (reserve umpire)

Appointments for the 5 and 7 September play-offs will be announced in due course.

The squads of the eight participating teams

BANGLADESH – Salma Khatun (captain); Jahanara AlamFargana Hoque PinkySobhana MostaryKhadiza-Tul KubraFahima KhatunNigar Sultana JotyMurshida KhatunNahida AkterSanjida IslamMst. Ritu MoniAyasha RahmanShaila SharminShamima Sultana

IRELAND – Laura Delany (captain); Kim Garth; Shauna Kavanagh; Gaby Lewis; Leah Paul; Louise Little; Sophie MacMahon; Lara Maritz; Orla Prendergast; Celeste Raack; Una Raymond-Hoey; Eimear Richardson; Rebecca Stokell; Mary Waldron

NAMIBIA – Yasmeen Khan (captain); Irene Van Zyl; Arrasta Diergaardt; Didi Foerster; Merczerly Gorases; Kayleen Green; Victoria Hamunyela; Eveleen Kejarukua; Reehana Khan; Wilka Mwatile; Sylvia Shihepo; Adri van Der Merwe; Sune Wittmann; Petro Enright

NETHERLANDS – Juliet Post (captain); Leonie Bennett, Denise van Deventer; Sterre Kalis; Hannah Landheer; Caroline de Lange; Babette de Leede; Eva Lynch; Frederique Overdijk; Robine Rijke; Heather Siegers; Silver Siegers; Miranda Veringmeier; Iris Zwilling

PNG – Kaia Arua (captain); Ravini Oa; Tanya Ruma; Brenda Tau; Vicky Ara’a; Natasha Ambo; Gari Buruka; Veru Kila Frank; Nerela Ila; Sibona Jimmy; Konio Oala; Mairi Tom; Isabel Toua; Naoani Vare

SCOTLAND – Kathryn Bryce (captain); Sarah BryceAbbi Aitken-DrummondPriyanaz ChatterjiKatherine FraserBecky GlenRachel HawkinsLorna JackAbtaha MaqsoodMegan McCollKatie McGillHannah RaineyEllen Watson, Ruth Willis

THAILAND – Sornnarin Tippoch (captain); Nattaya Boochatham; Wongpaka Liengprasert; Phannita Maya; Ratanaporn Padunglerd; Onnicha Kamchomphu; Naruemol Chaiwai; Chanida Suttiruang; Nannapat  Khoncharoenkrai; Soraya Lateh; Rosenanee Kanoh; Arriya Yenyueak; Suleeporn Laomi; Natthakan Chantham

USA – Sindhu Sriharsha (captain); Shebani BhaskarClaudine BeckfordSara FarooqNadia GrunyUzma IftikharSugetha Kalyanaraman ChandhrasekarMahika KandanalaGeetika KodaliSamantha RamautarLisa RamjitAkshatha RaoErica RendlerOnika Wallerson

Leave a Reply